Fenerbahçe yönetimi basın toplantısı düzenledi
06 Nisan Pazartesi, 20.31
Fenerbahçe Yönetim Kurulu, Çaykur Rizespor maçı sonrası Fenerbahçe kafilesine yapılan silahlı saldırıyı değerlendirdiği toplantının ardından bir basın toplantısı düzenledi.
Fenerbahçe Yönetim Kurulu, Çaykur Rizespor maçı sonrası Fenerbahçe kafilesine yapılan silahlı saldırıyı değerlendirdiği toplantının ardından bir basın toplantısı düzenledi.

Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'nda basının karşısına çıkan Fenerbahçe Kulübü Genel Sekreteri ve Basın Sözcüsü Mahmut Uslu ile asbaşkanlar Deniz Tolga Aytöre ve Şekip Mosturoğlu, olay aydınlatılana kadar futbol oynama niyetinde olmadıklarını ifade ettiler.

Deniz Tolga Aytöre, saldırıyı ciddi bir terör eylemi olarak gördüklerini ve asıl önemli olanın can güvenliğini sağlamak olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Bu eylem çok açık ve net bir şekilde ortadadır. Bu, 19'u futbolcu olmak üzere 41 kişinin hayatına kastetmeye teşebbüstür. Bu olayın başka bir değerlendirmesi yoktur. Bu eylem Fenerbahçe'ye düzenlenmiş bir suikasttir. 3 Temmuz'da hürriyetinden yoksun bırakılan Fenerbahçe'nin bugün de canına kastedilmeye çalışılmıştır. Bu eylem, bir Fenerbahçe-Trabzonspor çekişmesi ya da Fenerbahçe-Trabzonspor odaklı bir eylem değil. Bu ciddi bir terör eylemidir. Fenerbahçe Yönetim Kurulu olarak bunu bir camiaya, bir bölgeye ve kendi insanımıza mal etmek gibi bir anlayışımız yoktur ve olmayacaktır. Liglerin ve futbolun sonuna gelindiğini çünkü artık kan döküldüğünü ve bu nedenle artık bu müsabakaları oynamanın çok önemli olmadığı yönündeki açıklamalarımızın temelinde bu yatmaktadır. Her ne kadar bu açıklama da başka bir mecraya çekilmeye çalışılsa da hiç kimse buna gayret etmesin. Bu çirkinliğin altına imza atmasın. Bizim amacımız çok açıktır. Sakatların iyileşmesi açısından böyle bir erteleme talep ettiğimiz yönünde bazı düşünceler var. Lütfen bu kadar ciddi ve önemli bir konuda bu kadar sığ düşüncelere yer vermeyin. Bu tür provokatif açıklamalara önem vermeyin. Bizim liglerin şu kadar hafta, bu kadar hafta ertelenmesi yönünde bir talebimiz yok. Bizim için bu şampiyonluğun ya da bu liglerin de çok fazla önemi yok. Önemli olan, can güvenliğinin sağlanması, önemli olan bu oyunun kendi mecrasında oyun olarak yapılabilmesinin sağlanmasıdır. Tabii, yaşanan olay derindir. Bu olayda Fenerbahçe Spor Kulübü, olayı hemen güvenlik birimlerinin zafiyeti ya da kamu görevlilerinin sorumluluğu gibi sığ ve çok kolay tüketilebilecek gerekçelere indirgemeyecek kadar devlet ciddiyetine sahip bir kulüptür. Aynı şekilde beklentimiz bu olayların takibinin, bu olayların sonuçlanmasında aynı ciddiyetle Fenerbahçe Spor Kulübü'nün sahip olduğu ciddiyete sahip bir ciddiyetle sonlandırılmasıdır. Dolayısıyla çok açık ve net ifade etmek gerekirse biz bu olay aydınlanana ve bu olayın failleri bulunana kadar futbol oynama niyetinde değiliz."

Yaşanan olayın bir Fenerbahçe-Trabzonspor çatışmasından çıkarılması için çok çaba sarf ettiklerini vurgulayan Aytöre, "Ancak çok iyi biliyorsunuz ki bunu bir Fenerbahçe-Trabzonspor, bir 3 Temmuz hesaplaşması haline getirme konusunda kendine varlık sebebi haline getirenler de var. Biz bunların hepsinin önüne geçmek için gerekli gayreti gösterdik. Ancak tekrar ediyorum, bunu bir camiaya bir bölgeye mal etmek gibi bir lüksümüz yok. Böyle bir düşünce içerisinde de olmayacağız. Yalnız bununla birlikte bu terör eyleminin beslendiği bazı damarları da bazı fay hatlarını da ortadan kaldırmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu, Türkiye'nin bir sorunudur. Bu Fenerbahçe özelinde ciddi bir terör eylemidir. Cana kasttır. Amaçlanan her ne olursa olsun bir toplumsal zıtlaşmanın bir kutuplaşmanın Fenerbahçe hiçbir yerinde olmayacaktır. Hiçbir şekilde Fenerbahçe'yi, hatta Trabzonspor'u hatta camiaları biz böyle bir toplumsal kutuplaşmanın parçası yapmamak için bugüne kadar davrandığımız gibi bugünden sonra da elimizden geleni yapacağız" diye konuştu.

3 Temmuz süreciyle ilgili yargılamanın da bir an önce sonuçlanması gerektiğini ve sürecinin uzamasının Fenerbahçe'ye ve Türk futboluna zarar verdiğini ifade eden Deniz Tolga Aytöre, "Verilecek her türlü karara saygılıyız. Karar ne olursa olsun talebimiz bu kararın bir an önce verilmesidir. Yargılama aşamasından sportif ve yönetsel olarak beslenenler olduğu gibi, bu gibi yargılama sürecinin uzaması Fenerbahçe ve Türk futboluna zarar vermektedir. Bu karar ne olursa olsun biz gereğini yapmaya hazırız. Bunu kabullenmeye hazırız. Yargının aldığı karardır. Hiçbir itirazımız olamaz. Bu kararın bir an evvel verilmesi, fay hatlarının kapatılması için en önemli adımlardan biri olacaktır" dedi.

Aytöre, kendileri için liglerin ertelenmesi, müsabakaların ötelenmesi ya da bu tür alınacak geçici tedbirlerin hiçbir anlamı olmadığını söyleyerek, "Biz yaşam hakkından bahsediyoruz. İnsanların can güvenliğinden bahsediyoruz. Biz camiaların kutuplaşmalarına engel olmaktan bahsediyoruz. Top oynamak bunların yanında çok önemli değil çünkü ciddi bir olay olmuş, kan dökülmüştür. O nedenle 'Kaç hafta erteleme istiyorsunuz? konusunda hiçbir talebimiz yok. Biz liglerin oynanmasına bile gerek kalmadığını ancak her halükarda bu olay aydınlanana kadar bu oyunu oynamayacağımızı açık ve net söylüyoruz" şeklinde konuştu.

Fenerbahçe'ye uygulanan ayrımcılık ve hedef gösterme politikalarının bir kenara bırakılması gerektiğini vurgulayan Aytöre, "Fenerbahçe başkanına 3 Temmuz'dan bu yana ağza alınmadık küfürleri edenleri, iftiraları yapanları disipline sevk etmezseniz, futbolcuları, bu kulübü ve değerlerini hedef gösterirseniz, bunu gösterenleri cezalandırmazsanız, bu bir ödüldür. Bu davadan (Futbolda şike davası) kimsenin beslenmesine izin vermemeliyiz. Bu dava teröre, sportif ya da yönetsel ya da şahsi menfaatler sağlamak isteyenlere bir yol olmaktan çıkarılmalı. Sonuç ne olursa olsun biz zaten her türlü sonuca hazırız" şeklinde konuştu.

Asbaşkan Şekip Mosturoğlu, yaşanan olayda bir insanının ölmemesinin tamamen büyük bir tesadüf ve şans olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

"Ölümün arkasından konuşuyor olsaydık, konuşmamız farklı olabilirdi ve bunun altından da kimse kalkamazdı. Bu sadece Fenerbahçe'ye değil tüm ülkeye vatandaşlara yapılmış bir suikasttır vahşettir. Taraftarımızı sağduyuya davet ediyoruz. Liglerin ertelenmesi konusu bizim sportif bir beklentimiz değil, spor ailesinin, futbol ailesinin dayanışmasını görme beklentisidir. Eğer bu olay terörse, sinir uçları kaşınıyorsa hep beraber tepki göstermeliyiz. Burada dur diyemezsek başka boyutlara varır."

USLU: "SPORUN BEYAZI OLMAMIZ LAZIMKEN BİZE ZENCİ MUAMELESİ YAPILIYOR"

Fenerbahçe Kulübü Genel Sekreter ve Basın Sözcüsü Mahmut Uslu ise Senegalli futbolcuları Sow hakkında çeşitli spekülasyonlar yapıldığını da hatırlatarak, Sow ile ilgili ortada dolaşan haberlerin yanlış olduğunu ve golcü futbolcunun daha önce planlanan bir şekilde Fransa'ya gittiğini söyledi.

Uslu, Riva'da gerçekleştirilen Kulüpler Birliği Vakfı toplantısına neden katılmadıkları yöndeki soruya, verdiği cevapta şunları kaydetti. "Biz Zaten kulüpler birliği toplantısına katılmıyoruz. Ama federasyonla görüşüyoruz. Sabah 05.00'te bildiri yayımladık. Bizim herhangi bir kimseye gidip de savunacak falan bir ihtiyacımız yok. Biz Türkiye'nin futbolunun veya sporunun biz beyazı olmamız lazımken bize zenci muamelesi yapılıyor, bize ayrımcılık yapılıyor. Bu ayrımcılık yapılırken birçok insan kullanılıyor veya kendilerini kullandırıyorlar. Biz de diyoruz ki bu olaylar aydınlatılana kadar maçlara çıkmayacağız."

Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'nda düzenlenen toplantıyı salonda, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, Fenerbahçe Kulübü Yüksek Divan Kurulu Başkanı Vefa Küçük ile yönetim kurulu üyeleri İlhan Ekşioğlu, Nihat Özbağı, Yalçın Haker, Ünal Uzun, Metin Doğan, Selim Sapan, Hakan Dinçay, Selim Kosif, Erhan Türkoğlu, Serdar Erkan, Gençlik Geliştirme Program Sorumlusu Müjdat Yetkiner, futbolcu izleme komitesinde bulunan eski Fenerbahçeli futbolcular Kemalettin Şentürk ve Saffet Akbaş da takip etti.

Yorum Yap


İsim :

Yorum :
Yarışma
AVRUPA TOP LİST
  Man Utd-Brighton
1   1.22
%84
X   7.40
%11
2   21
%6
1.997.336 €  
  Liverpool-Chelsea
1   2.22
%55
X   3.65
%21
2   3.60
%23
1.163.052 €  
  Newcastle-Watford
1   2.28
%53
X   3.50
%21
2   3.50
%26
1.032.405 €  
İDDAA TOP LİST
   Y.Malatyaspor-Beşiktaş
1   5.00
%0.50
0   3.40
%0.77
2   1.40
%76.53
A   1.95
%0
Ü   1.45
%4.90
   Galatasaray-Ayt. Alanyaspor
1   1.25
%55.07
0   3.90
%0.45
2   6.60
%0.48
A   2.40
%0
Ü   1.25
%7.00
   Antalyaspor-Fenerbahçe
1   2.80
%1.42
0   3.10
%3.68
2   1.90
%67.39
A   1.75
%0
Ü   1.60
%12.92