Fenerbahçe ve Galatasaray ekonomik çöküntünün eşiğinde
10 Mayıs Çarşamba, 08.42
Spor Toto Süper Lig’de bitime 4 hafta kala ilk iki sıra neredeyse kesinleşmiş ve Şampiyonlar Ligi’ne gidecek takımlar belirlenmiş durumdayken, Fenerbahçe ve Galatasaray’da Şampiyonlar Ligi’ne katılamamanın üzüntüsü ve hayal kırıklığı yaşanıyor.
Manevi anlamda iki kulübün taraftarları bakımından büyük çöküntü yaşanırken maddi olarak da kulüp gelirlerinde düşüş yaşanması bekleniyor. Özellikle 2000 yılında UEFA Kupası ve Süper Kupa’yı almış olan sarı kırmızılı kulübün bugün geldiği seviye camiada derin kaygılara neden oluyor. Lider Beşiktaş ve ikinci sıradaki Medipol Başakşehir’in çok gerisinde kalan bu iki köklü kulüp, taraftarlarının da maçlara ilgi göstermemesi nedeniyle ekstra zararlara uğruyorlar. Söz konu başarısızlıklar sonucunda satış gelirlerinde yaşanan düşüşler kulüp bütçesini ciddi anlamda sarsıyor.

GELİR GİDER DENGESİ BOZULACAK

Şampiyonlar Ligi’ne katılımın getirdiği gelirler her sene şampiyonluğa oynayan kulüplerin hedefleri arasında yer alıyor. Bu kulüpler bu kupaya katılıp ortalama 20 milyon euroyu kasalarına koymanın hesaplarını yapıyor. Uzun bir süredir bu gelirden mahrum olan Fenerbahçe ve Galatasaray, hem bu gelirlerden olmakta hem de Finansal Fair Play kapsamında baskılara uğramakta. Diğer yandan başarısız olan bir kulübün maçlarına gereken ilgi gösterilmediği gibi forma satışlarından beklenen gelirler elde edilememekte. Yurt dışında belirli bir başarı gösteremeyen bir kulübün taraftar sayısında da azalmalar görülebilmekte. Gelir gider dengesini oturtamayan bir kulüp açısından gelecek sezonlar da sıkıntılı başlamakta, transfer edilmesi düşünülen oyuncuların maliyeti buna bağlı olarak artmakta. Kaliteli oyuncuların Türkiye’ye gelmek için şartlarından biri olan Avrupa kupalarına katılım şartı yerine gelmediği için yıldız oyuncuların transferi bir ölçüde zorlaşmakta.

Yorum Yap


İsim :

Yorum :
AVRUPA TOP LİST
  Real Madrid-Espanyol
1   1.29
%94
X   6.80
%3
2   12
%2
8.512.988 €  
  Sampdoria-Inter
1   4.60
%15
X   3.70
%10
2   1.93
%75
4.188.602 €  
  Montpellier-Nice
1   2.50
%72
X   3.15
%11
2   3.45
%17
1.303.401 €  
İDDAA TOP LİST